Reklama

Ładowanie...

Krakowskie ikonopisanie

06.04.2003
Czyta się kilka minut
M

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) przedstawia wystawę pt. „Święta przestrzeń - ikona”. Zgromadzone ikony pochodzą z pracowni ikonopisania św. Łukasza działającej przy klasztorze oo. Jezuitów w Krakowie pod kierunkiem ks. Zygfryda Kota SJ. Szkoła stara się zainteresować malarstwem ikonowym i zapoznać z nim szersze kręgi odbiorców. Wybrane, najlepsze prace uczniów prezentują ośmioletnią działalność pracowni i jej osiągnięcia. Pokazano także kolejne fazy powstawania ikony.

„Malarze ikon z pracowni kierowanej przez o. Zygfryda - uważa Bronisława Gumińska, wieloletni kustosz zbioru ikon przechowywanego w krakowskim Muzeum Narodowym - wpisują się swoją twórczością w szczególnie ożywiony w XX stuleciu nurt iko-nopisania przestrzegającego kanonów, rozprzestrzeniającego się poza geograficzne ramy ortodoksyjnej kultury i tradycji malarskiej. Kultywowany jest w...

1811

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]