Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

16.05.2022
Czyta się kilka minut
10–15 maja
U

UKARANIE

Policyjna grupa Speed zatrzymała w Grudziądzu 21-latka, który pędził na hulajnodze elektrycznej 50 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość o 30 km/h. Kara za naruszenie przepisów nie była wysoka: 400 zł mandatu.

UNIEWAŻNIANIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę Rady Powiatu w Rykach na temat „powstrzymania ideologii gender i LGBT”, a także stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego dotyczące „wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Tym samym sądy administracyjne uwzględniły wszystkie skargi składane na podobne uchwały przez RPO.

UBOLEWANIE

„Wydarzenie, do którego doszło podczas składania wieńców przy grobach poległych żołnierzy sowieckich przez ambasadora Federacji Rosyjskiej, stanowi incydent, który nie powinien mieć miejsca, incydent ze wszech miar godny ubolewania” – skomentował szef MSZ oblanie rosyjskiego dyplomaty czerwonym sokiem przez ukraińską aktywistkę.

WYBIERANIE

Sejm wybrał nie tylko prezesa NBP, ale także członków Krajowej Rady Sądownictwa, mimo iż opozycja podkreślała niekonstytucyjność wprowadzonej przed kilkoma laty reformy tego ciała i fakt, że jego stan jest jednym z przedmiotów sporu rządu z instytucjami europejskimi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]