Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

22.02.2021
Czyta się kilka minut
16–22 lutego
P

PAMIĘĆ NARODOWA

„W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe” – brzmi oświadczenie prezesa Instytutu Jarosława Szarka. „Zaistniałe okoliczności” to zapewne fotografie tego b. działacza ONR wykonującego nazistowskie pozdrowienie.

INSTYTUT PREMIERA

Na podstawie zarządzenia szefa rządu powstał tymczasem Instytut De Republica – forma jego powołania oznacza, że skutków decyzji (m.in. kosztów) nie trzeba dokumentować. Teoretycznie ma wspierać polską naukę, ale praktycznie – jak pisze „Rzeczpospolita” – nikt z otoczenia premiera zdaje się nie mieć pojęcia, po co powstał.

WAKACJE PREZYDENTA

Andrzej Duda spędził tygodniowy urlop w Wiśle, szusując po pobliskich stokach narciarskich i znosząc dzielnie związaną z tym falę krytyki, której kulminacja nadeszła po pojawieniu się w sieci nagrania wyjazdu prezydenckiej kolumny z zakorkowanego kurortu tzw. korytarzem życia.

PAMIĘĆ DOBRA

W wieku 75 lat zginął Jan Lityński. Działacz opozycji demokratycznej, członek KSS „KOR”, w III RP m.in. poseł i doradca prezydenta Komorowskiego. Utonął ratując psa, pod którym zapadła się kra.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]