Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

08.04.2019
Czyta się kilka minut
1 – 7 kwietnia
C

Coraz więcej

„Najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej” – rolnikom mającym zwierzęta z własnego chowu, karmiącym je własną paszą i zapewniającym im tzw. dobrostan obiecał Jarosław Kaczyński. Żartom w miejskich mediach nie ma końca, choć ich dziennikarze na co dzień zdają się być zwolennikami zdrowej żywności, a pieniądze deklarowane przez prezesa PiS mają pochodzić ze środków unijnych.

Za dużo

Ministerstwo Środowiska obniżyło progi stężenia pyłu zawieszonego, przy których ogłasza się alarm smogowy, z 300 do 250 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10 i z 200 do 150 dla pyłu PM2,5. Sukces jest połowiczny: zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na m3, a od samego ogłoszenia alarmu powietrze się nie poprawi.

Za szybko

Najszybszy polityk w Polsce nazywa się Antoni Macierewicz: TVN 24 ustalił, że 11 km między swoim domem a Sejmem b. szef MON pokonuje w kwadrans, radząc sobie z korkami za pomocą sygnałów dźwiękowych, a „Gazeta Wyborcza” przeanalizowała prędkość, z jaką Macierewicz w ciągu minionych lat formułował sprzeczne teorie na temat katastrofy smoleńskiej.

Za blisko

W Hiszpanii, na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, zatrzymano Marka Falentę – organizatora afery podsłuchowej, skazanego przez polski sąd na 2,5 roku więzienia, a następnie uchylającego się od odbycia kary.

Za daleko

Inny kłopotliwy desant z Polski wykryli filipińscy celnicy: w elegancko zapakowanych pudełkach ciastek i płatków owsianych wysłanych z naszego kraju znaleźli… 757 żywych tarantul.

LICZBA TYGODNIA

10 proc.

Ta część najlepiej zarabiających Polaków odpowiada za prawie 40 proc. dochodu narodowego, co – jak wynika z badania World Inequality Lab Thomasa Piketty’ego – jest najwyższym wskaźnikiem nierówności dochodowych w Europie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]