Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

26.11.2018
Czyta się kilka minut
19 – 25 listopada
P

Porównanie

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński uważa, że „język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa”. „Zalecalibyśmy Panu Premierowi wizytę w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i bliższe zapoznanie się z problematyką” – skomentowała to ostatnie porównanie ambasada Izraela.

Podwórko

Międzynarodowe echa wywołała też postawa polskiej prokuratury w sprawie ubiegłorocznego reportażu śledczego TVN o neonazistach (zob. komentarz Pawła Bravo), na krajowym podwórku natomiast głośna stała się inna aktywność polskich służb: CBA otrzymała z prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF dopiero po tym, jak jej były już szef Marek Chrzanowski zdążył opróżnić biurko (od czasu pierwszej publikacji „Gazety Wyborczej” na temat afery KNF minęło kilkadziesiąt godzin).

Korytarz

W gdańskim sądzie tymczasem Lech Wałęsa spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim, który pozwał b. prezydenta za stwierdzenie, że podczas ostatniej rozmowy telefonicznej z bratem kazał mu lądować w Smoleńsku. „Po co ja pana ministrem robiłem?” – zapytał Wałęsa. „A ja pana prezydentem...” – odpowiedział Kaczyński pod salą rozpraw, ale po wejściu do środka obaj wykluczyli możliwość zawarcia ugody.

Przesiadka

Bynajmniej nieugodowo potraktowano również nowo wybranego radnego Koalicji Obywatelskiej na Śląsku Wojciecha Kałużę, który w zamian za przejście do PiS przyjął posadę wicemarszałka tamtejszego sejmiku. Faktycznie mało chwalebny czyn p. Kałuży internauci komentowali językiem wykluczającym i delegitymizującym, ale przecież do Goebbelsa im daleko.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]