Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

09.07.2018
Czyta się kilka minut
2 – 8 lipca
N

NADMIERNA WRAŻLIWOŚĆ

„Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt, tak delikatnie powiem” – powiedział na spotkaniu z wyborcami w Mławie minister środowiska. Henryk Kowalczyk przyznał, że zniesienie ochrony gatunkowej zwierząt jest niemożliwe, bo mogłoby wywołać konflikt z Europą, zapowiedział więc redukcję chronionych gatunków „małymi krokami”.

ARCHIMEDESOWY PUNKT

W czasach nadmiernej wrażliwości w robieniu wywiadów z Jarosławem Kaczyńskim żyją bracia Karnowscy. Najnowszy, z tygodnika „Sieci”, zawiera tyle pięknych sformułowań, że chciałoby się je cytować garściami (deklaracja premierów Morawieckiego i Netanjahu np. to „archimedesowy punkt oparcia do tego, żeby rozpocząć poważną walkę o zmianę najnowszej historii Polski”), gdyby nie zawarte na końcu rozmowy wyznanie, że prezes przechodzi kurację antybiotykową, która wpływa na jego samopoczucie.

NIEZDOBYTA TWIERDZA

Nie będziemy więc również obszernie cytować listu prezesa do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja (może jeden tylko fragment: „Jestem święcie przekonany, że jesteście jednym z filarów, na których wznosi się gmach wiary, polskości i patriotyzmu i że ta wasza twierdza, tak jak Jasna Góra zwycięska, której w przeszłości nie zdołali opanować ani Szwedzi, ani Rosjanie, ani Austriacy – pozostanie niezdobyta”). Docenimy natomiast wrażliwość ministra Brudzińskiego, który w związku z odbywającym się równolegle z pielgrzymką częstochowskim Marszem Równości zapowiedział zawiadomienie prokuratury o znieważeniu symboli narodowych przez tęczową flagę z białym orłem.

PIERWSZA ŁOPATA

Dawno nie pisaliśmy o Piotrze Glińskim, więc tym chętniej odnotujemy, że nasz ulubiony wicepremier wbił pierwszą łopatę na budowie Muzeum Historii Polski i ucieszymy się wraz z nim, że większość powierzchni nowej placówki zajmą powierzchnie magazynowe, „ponieważ współczesne muzea muszą mieć nowoczesne i wygodne magazyny”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]