Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

05.03.2018
Czyta się kilka minut
26 lutego – 4 marca
S

Spaliny

Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm nawet o 400 proc., a w związku z tym prezydent miasta zaapelował do mieszkańców o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.

Separator

Wśród takich czynności jest oczywiście jazda samochodem. Zjawisko i tak bardzo niebezpieczne: można zarówno najechać na separator oddzielający jezdnię od torów tramwajowych, co przydarzyło się kierowcy prezydenta RP, jak jechać zbyt szybko i w efekcie stracić prawo jazdy, co przydarzyło się kierowcy rajdowemu Krzysztofowi Hołowczycowi.

Seicento

O tym, że od samochodów lepiej się trzymać z daleka, przekonała się też trójka prokuratorów prowadzących dochodzenie w sprawie oświęcimskiego wypadku z udziałem b. premier Beaty Szydło. „Rzeczpospolita” informuje, że śledczy nie zgodzili się z tezą przełożonego o wyłącznej winie kierowcy seicento i złożyli wnioski o wyłączenie ich ze sprawy.

Spalanie

Nie mówimy już o tym, jak jeżdżenie samochodem jest drogie. Np. od stycznia 2016 do stycznia 2017 r. na paliwo do limuzyny używanej przez Bartłomieja Misiewicza w MON wydano 57 568 zł. Dziennikarz RMF Tomasz Skory wyliczył, że gdyby chciał tyle wydać jeżdżąc zwykłym autem, musiałby codziennie przejechać 360 km.

Suweren

Nic dziwnego, że premier Morawiecki podjął decyzję o redukcji liczby wiceministrów nawet o 20 proc. (w tej chwili w 19 resortach i w Kancelarii Premiera pracuje 96 ministrów i wiceministrów). Zredukowani z pewnością nie będą zmartwieni: w końcu przestanie im brakować do pierwszego.

Stacja

Zamiast samochodem można jeździć pociągiem. Np. na zakupy do galerii handlowej w Gdańsku, która postanowiła obejść zakaz handlu w niedzielę przemianowując się na dworzec kolejowy, czyli otwierając kasy biletowe i poczekalnię.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]