Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

05.09.2017
Czyta się kilka minut
28 sierpnia – 4 września
B

Bez kozery, bilion. „Dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, które Niemcy wyrządzili napadając na Polskę” – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z mediami o. Rydzyka, szacując przy okazji kwotę strat poniesionych przez Polaków podczas wojny i okupacji na bilion dolarów amerykańskich.

Kto tu rządzi, kto przemawia. W czasie uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte apel pamięci nie został odczytany, zgodnie z tradycją, przez harcerza, tylko przez jednego z żołnierzy. ZHP uznał tę sytuację za „niecodzienną i niezrozumiałą”, a Kancelaria Prezydenta (Andrzej Duda nie kryje związków z ruchem harcerskim) zażądała od MON wyjaśnień. 1 września na Westerplatte przemawiała Beata Szydło, Andrzej Duda wybrał Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe pięć minut przed atakiem na gdańską placówkę.

Turystyka i historia. Minister turystyki Witold Bańka podjął decyzję o dymisji prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego, który wcześniej mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że nie chce rekomendować dziennikarzom z zagranicy przyjeżdżającym do Polski odwiedzin KL Auschwitz czy Muzeum Żydów Polskich POLIN, i że „to polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane”.

Sieci języka. „Mam nadzieję, że to był incydent” – powiedziała premier Beata Szydło o wetach prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie na łamach często zmieniającego nazwę tygodnika braci Karnowskich (obecnie nosi tytuł: „Sieci Prawdy”).

Jadalne, sprzedawalne. Smardz jadalny, smardz stożkowaty i naparstniczka czeska zostaną dopuszczone do sprzedaży. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że owocniki tych grzybów są jadalne, cenne pod względem spożywczym i bezpieczne dla zdrowia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

O ile wiem, smardze są w Polsce pod ochroną, częściową ale jednak ochroną i w lesie ich zbierać nie wolno.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]