Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

03.04.2017
Czyta się kilka minut
27 marca – 2 kwietnia
Fot. Marek Podmokły / AGENCJA GAZETA
W

WIOSNA
W pierwszy weekend kwietnia temperatura w Polsce przebijała 25 stopni, a na Polanie Chochołowskiej w Tatrach wyrosły krokusy. Chętni do obejrzenia chronionych kwiatów utworzyli na drogach dojazdowych kilkunastokilometrowy korek.

TREND
Kolejne cztery sondaże, przeprowadzone od czasu kryzysu wokół ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, pokazują zmniejszające się poparcie dla PiS i wzrost znaczenia PO – różnica między dwiema największymi partiami spadła do kilku procent.

WERYFIKACJA
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą komisję weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji. W jej uprawnieniach znalazło się uchylenie decyzji i nałożenie obowiązku rekompensaty na osobę, która skorzystała na reprywatyzacji, a także prawo wstrzymywania postępowań sądów, dokonywania wpisów w księgach wieczystych i przyznawania od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

ŚWIĘTO
Obchody 20-lecia uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP miały wymiar obywatelski: w wielu miastach Polski organizowały je organizacje pozarządowe oraz Komitet Obrony Demokracji; w akcję publicznego odczytywania ustawy zasadniczej włączyli się aktorzy i dziennikarze.

SALONKI
Boeing sprzeda Polsce dwa nowe i jeden używany samolot B737, które posłużą do przewozu najważniejszych osób w państwie. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z amerykańskim koncernem w ostatniej chwili – pieniądze na ten cel trzeba było wydać do końca marca, a poprzednie przetargi zostały unieważnione.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]