Kościół w skrócie

28 czerwca – 4 lipca

04.07.2016

Czyta się kilka minut

EUROPA, CZYLI MISJA

Kilka dni po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z UE, w Kościele słychać wezwania do odnowienia idei zjednoczonej Europy. Papież Franciszek i ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I w przesłaniach wideo zaapelowali do chrześcijan, by wspólnie działali na jej rzecz. Z kolei prof. Marco Impagliazzo, prezydent Wspólnoty Sant’Egidio mówił, że Europa musi na nowo odkryć swoją misję – ma nią być pomoc Afryce i działalność na rzecz pokoju w świecie.


LEFEBRYŚCI BEZ PAPIEŻA

Tradycjonalistyczne Bractwo Św. Piusa X ogłosiło, że nie będzie dążyć do pełnej komunii z Kościołem katolickim. W nowym oświadczeniu lefebryści oskarżyli Franciszka o „szerzenie błędów” we wspólnocie chrześcijańskiej. Mimo iż Watykan zapewnia, że dialog nie został zerwany, jest to prawdopodobnie kres nadziei na ocieplenie relacji z Bractwem, powstałym w proteście przeciw reformom Soboru.


PONTYFIKAT – WSPOMNIENIA

Włoski dziennik „Corriere della Sera” opublikował fragment wywiadu rzeki z Benedyktem XVI (całość ukaże się we wrześniu w formie książki). Papież-emeryt mówi, że decyzję o rezygnacji w 2013 r. podjął samodzielnie i skarży się, że musiał stawiać czoło „gejowskiemu lobby” w Watykanie, które próbowało wpływać na jego decyzje.


WBREW PRZYZWYCZAJENIOM

Podczas wizyty w b. hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz papież Franciszek „zamierza pozostać w ciszy wobec tego zła, które się tam dokonało w latach wojny”, powiedział w rozmowie z KAI bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Dodał też: „Nie będzie w tym nic z tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni w czasie spotkań z Janem Pawłem II. Stanowi to dyskretne zaproszenie do refleksji i modlitwy wobec okropności zaplanowanej zagłady Żydów, Romów, Polaków i przedstawicieli innych narodów”.


MAŁO SIECI KATOLICKIEJ

Strony internetowe o tematyce religijnej odwiedza tylko 15 proc. polskich internautów – wynika z badania CBOS. Poszukują oni głównie wiadomości o aktualnych wydarzeniach w parafii lub z życia Kościoła. Najczęściej czynią to osoby często praktykujące, dla prawie połowy odwiedzających jest to uzupełnienie ich aktywności religijnej poza siecią.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2016