Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.02.2016
Czyta się kilka minut
15 – 21 lutego
P

PAPIEŻ NA GRANICY

Odprawioną tuż przy amerykańskich umocnieniach granicznych Mszą św. w Ciudad Juárez Franciszek zakończył pielgrzymkę do Meksyku. „Kryzys, który można mierzyć liczbami, my chcemy zmierzyć imionami, historiami, rodzinami. To są bracia i siostry, którzy ruszają w drogę popychani przez ubóstwo i przemoc, handel narkotykami i zorganizowaną przestępczość” – mówił o migrantach.

ŁATWIEJSZE WYSTĄPIENIE

Wszedł właśnie w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski ws. „wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła”, m.in. znoszący krytykowany przez apostatów zapis o konieczności uczestnictwa w tej procedurze świadków. Tekst dokumentu jest dostępny na stronie episkopat.pl.

NAGRODA KS. MUSIAŁA

Historyk prof. Jan M. Małecki oraz lekarz prof. Aleksander Skotnicki zostali laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2015. Wyróżnienie, ustanowione przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, przyznawane jest za twórczość i inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Wręczenie nagród odbędzie się 4 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Dzień wcześniej o godz. 18 w kościele p.w. św. Barbary zostanie odprawiona Msza w intencji śp. ks. Musiała.

KREML CHWALI WATYKAN

Dla rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa niedawne spotkanie Franciszka z Cyrylem, prawosławnym patriarchą Moskwy i Wszechrusi, było „wspaniałym przykładem tego, jak Rosja i Zachód mogłyby się do siebie zbliżyć”. Zadowolenie z tego „historycznego” spotkania, do którego doszło 12 lutego w Hawanie, wyraził także rzecznik prezydenta Władimira Putina.

POMÓŻMY AFRYCE

Polska Akcja Humanitarna apeluje o solidarność z Afryką Wschodnią, gdzie ponad 13 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy w związku z klęskami żywiołowymi spowodowanymi przez El Niño. Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto PAH: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 (z dopiskiem „Susza”).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]