Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.05.2022
Czyta się kilka minut
10–15 maja
P

PUSTO

W Olsztynie po raz pierwszy od długiego czasu nie będzie święceń kapłańskich. „Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu, nie pozostał ani jeden” – przyznał rektor seminarium ks. Hubert Tryk.

KRYTYCZNIE

Aż 79 proc. Polaków źle oceniło wypowiedź papieża Franciszka o „NATO szczekającym pod drzwiami Rosji”, które padły w wywiadzie dla włoskiej gazety. Równocześnie tylko 9 proc. z tych osób twierdzi, że wpłynęło to na osłabienie ich religijności – wynika z sondażu IBRiS.

STANOWCZO

Abp Wacław Depo zagroził ekskomuniką ks. Danielowi Galusowi, jeśli w prowadzonym przez niego ośrodku nadal będą sprawowane sakramenty. Na zbuntowanego księdza została nałożona kara suspensy, a „pustelnia” w Czatachowej została wyłączona z użytku liturgicznego. Mimo to ks. Galus sprawuje msze, podczas których nie wymienia imienia miejscowego biskupa. To symptom schizmy.

W SZOKU

Słynny francuski kompozytor i reformator muzyki liturgicznej dominikanin o. André Gouzes został oskarżony o gwałt na kilkuletnim chłopcu. Francuska prokuratura bada wydarzenia sprzed kilkunastu lat. Polscy dominikanie zawiesili wykonywanie jego 28 utworów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]