Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

15.11.2021
Czyta się kilka minut
9–15 listopada
P

PO PRZERWIE

Kanonizacja Karola de Foucauld (1858-1916) odbędzie się w Watykanie 15 maja przyszłego roku – podała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Wraz z francuskim konwertytą i pustelnikiem, który wywarł znaczący wpływ na Kościół XX w., kanonizowanych zostanie sześć osób. Będzie to pierwsza kanonizacja po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią.

W DRODZE

Papież 12 listopada odbył prywatną pielgrzymkę do Asyżu, by w bazylice Matki Bożej Anielskiej spotkać się z ok. 500 ubogimi, modlić się z nimi, wysłuchać świadectw sześciu osób (m.in. uciekinierki z Afganistanu i Polaka, który wyszedł z alkoholizmu). Franciszek wszystkim podarował plecaki z biodegradowalnych materiałów z odzieżą, a w drodze powrotnej niespodziewanie zjadł obiad w klasztorze klarysek w Vallegloria.

Z CZASEM

Amerykańscy księża wyświęcani w kolejnych dekadach są coraz bardziej konserwatywni – wynika z badań zaprezentowanych w magazynie „The America Spectator”. Pozamałżeńskie zachowania seksualne uważa za zawsze grzeszne 89 proc. księży wyświęconych od 2000 r., 61 proc. wyświęconych w latach 90., 51 proc. wyświęconych w latach 80. i 37 proc. wyświęconych przed 1981 r. Podobny rozkład dotyczy opinii nt. aborcji i zachowań homoseksualnych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]