Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.02.2021
Czyta się kilka minut
15– 21 lutego
S

SĄD

Monitorująca praworządność organizacja Watchdog podała do sądu o. Tadeusza Rydzyka wraz z zarządem fundacji Lux Veritatis. Fundacja nie rozlicza publicznie pieniędzy otrzymywanych w dużej ilości od państwa.

GEST

Nowo mianowany biskup szwajcarskiej diecezji Chur Joseph Maria Bonnemain zerwał z tradycją i odmówił przyjęcia biskupiego herbu. Hierarcha stwierdził, że wystarczy mu znak krzyża. Szwajcarska diecezja należy do tych kilku w Europie, w których kapituła katedralna uczestniczy w wyborze biskupa. Ostatnio po raz pierwszy kapituła Chur odmówiła wyboru spośród trzech kandydatów zaproponowanych przez Franciszka. Papież wybrał zatem sam.

HOMOFOBIA

Wielkopostna kościelna zbiórka organizowana w Brazylii, tzw. Kampania Braterstwa, wywołała w tym roku protesty z powodu nawiązania w materiałach promocyjnych do homofobii. Zacytowano m.in. dane podające, że w Brazylii „193 osoby LGBTQ+ zostały zamordowane w 2017 r.”.

WIZYTA

Papież odwiedził 90-letnią Edith Bruck, ocalałą z Holokaustu węgierską Żydówkę, mieszkającą od 1954 r. w Rzymie. Franciszek przeczytał z nią wywiad i postanowił poznać ją osobiście. Chciał podziękować „za świadectwo i złożyć hołd narodowi męczenników”. Wizyta w domu pani Bruck trwała blisko godzinę.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]