Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.11.2020
Czyta się kilka minut
10–16 listopada
Ś

ŚMIERĆ KARDYNAŁA

16 listopada zmarł 97-letni kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1976–2004. Zaledwie 10 dni wcześniej Stolica Apostolska, „w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń” wysuwanych pod jego adresem i „po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała”, obłożyła go zakazem używania insygniów biskupich, wystąpień i celebracji publicznych, a także pozbawiła prawa do pochówku w katedrze.

BUNT

Parafianie z Korczewa pod Zduńską Wolą wyszli z kościoła, kiedy podczas mszy ogłoszono, że ich nowym proboszczem ma zostać ks. Piotr S., który pod koniec października w Czernikowie groził bronią strajkującym kobietom. Zatrzymała go policja. Biskup Wiesław Mering odsunął go od posługi, po czym powierzył parafię w Korczewie. Parafianie chcą, by urząd objął wieloletni wikary, planują rozmowy z biskupem.

WSPÓŁPRACA

Kościół Anglii zaproponował brytyjskiej służbie zdrowia NHS, by katedry stały się centrami szczepień przeciw koronawirusowi. Według szacunków tylko w katedrze Blackburn będzie można w ciągu tygodnia zaszczepić 1700 osób. Anglikańscy biskupi niedawno zaapelowali o sprawiedliwą dystrybucję szczepionki „wśród najbardziej narażonych, a nie tylko najbogatszych”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]