Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

09.11.2020
Czyta się kilka minut
2 – 8 listopada
W

Wrocław

Pierwszy przełomowy wyrok w polskim Kościele w sprawie tuszowania pedofilii przez hierarchów. 97-letni kard. Henryk Gulbinowicz otrzymał od Stolicy Apostolskiej zakaz używania insygniów biskupich. Nie może uczestniczyć w publicznych celebracjach i spotkaniach. Utracił przywilej pochówku w katedrze, musi także wpłacić „odpowiednią sumę” na działalność Fundacji św. Józefa wspomagającej ofiary nadużyć seksualnych. Emerytowany metropolita wrocławski oskarżany był m.in. o przenoszenie pedofilów z parafii do parafii i molestowanie 15-latka pod koniec lat 80.

Gdańsk

Decyzją Stolicy Apostolskiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi dochodzenie badające zaniedbania byłego arcybiskupa gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o wykorzystywanie seksualne małoletnich w kierowanej przez niego archidiecezji.

Szczecin

Zbigniew Nosowski publikuje wyniki kolejnego śledztwa dziennikarskiego. Tym razem naczelny „Więzi” bada sprawę blokowania przez 25 lat procesu kanonicznego przeciwko ks. Andrzejowi Dymerowi, oskarżonemu o wykorzystywanie chłopców. W sprawę zamieszani są kolejni metropolici szczecińscy: Marian Przykucki, Zygmunt Kamiński i Andrzej Dzięga, a także abp Sławoj Leszek Głódź i bp Stanisław Stefanek.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]