Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

05.08.2019
Czyta się kilka minut
29 lipca – 4 sierpnia
Kazimierz Orzechowski z Anną Milewską na planie serialu „Złotopolscy” / JACEK URBANIAK / TVP / PAP
P

Przeszkodził antysemityzm

Biskup angielskiej diecezji Nottingham odmówił rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję tę bp Peter Doyle ogłosił w liście do Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, tłumacząc trzema powodami: brakiem lokalnego kultu, niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości, a także jego antysemityzmem. Chesterton (1874–1936) znany jest m.in. jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których bohaterem jest ojciec Brown. W wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm i stał się jego apologetą.

Zmarł ksiądz grający księdza

W wieku lat 90 zmarł ks. Kazimierz Orzechowski – duchowny i aktor, znany z roli księdza Leskiego w „Złotopolskich”. W 1952 r. ukończył PWST w Łodzi, a 18 lat później przyjął święcenia kapłańskie. Grywał głównie postacie księży, m.in. w filmach Andrzeja Wajdy – „Panny z Wilka” i w „Człowieku z żelaza”.

Coraz tłumniej na szlaku

W czerwcu do katedry w Santiago de Compostela dotarło 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej w porównaniu z czerwcem 2010 r., kiedy w tym hiszpańskim mieście obchodzony był Rok Jakubowy. Władze Biura ds. Pielgrzymów z miejskiego ratusza wzrost liczby pątników tłumaczą rosnącą liczbą nowych tras pielgrzymkowych, ale wiadomo też, że na Szlaku Jakubowym pojawia się coraz więcej obcokrajowców.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]