Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.03.2019
Czyta się kilka minut
12–18 marca
K

Kościół ma kłopot z demokracją

„Po tym poznajemy poziom demokratycznego państwa, kiedy widzimy, w jaki sposób traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie, jakie grupy są wykluczane i czy są wykluczeni. (…) I taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się nazywa chrześcijaninem” – mówiła pastor z Kościoła ewangelickiego Halina Radacz podczas zorganizowanej przez TVN24 w ramach „Areny idei” w Europejskim Centrum Solidarności debaty „Czy Kościół wspiera demokrację?”. W sondażu w trakcie programu negatywnie na tytułowe pytanie odpowiedziało 96 proc. widzów.

Katecheci nie strajkują

„W tego typu akcjach strajkowych w żadnym wypadku nie powinni uczestniczyć katecheci, gdyż żadne względy ekonomiczne nie usprawiedliwiają rezygnacji z głoszenia Ewangelii” – odpowiedziała kuria gliwicka „w związku z powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi udziału katechetów w strajku nauczycieli”. Łagodniej podeszła do problemu kuria szczecińsko-kamieńska: „nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe”. Z kolei kuria tarnowska przypomina, że katecheci są w szkole przedstawicielami Kościoła i „nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności”.

Katolicy rozważają

Aż 37 proc. amerykańskich katolików zastanawia się, czy pozostanie w ­Kościele – wynika z najnowszych badań Gallupa przeprowadzonych w styczniu i lutym. Jest to wyższy odsetek niż podczas pierwszego kryzysu w 2002 r. związanego z ujawnieniem wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych – wówczas odsetek ten wynosił 22 proc. Jednocześnie papieża Franciszka darzy w Stanach Zjednoczonych dużym lub bardzo dużym zaufaniem 58 proc. katolików, biskupów zaś tylko 30 proc.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]