Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

21.01.2019
Czyta się kilka minut
14 – 20 stycznia
D

Diakonisy istniały

Kobiety służyły jako diakonisy w Europie przez około tysiąc lat, wykonując różne posługi – namaszczały chore kobiety, przynosiły komunię, zarządzały kościelnym skarbcem – mówi w rozmowie z „America Magazine” Phyllis Zagano, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Hofstra i członkini utworzonej przez Franciszka w 2016 r. watykańskiej Komisji Studyjnej ds. Diakonatu Kobiet. Raport z pracy komisji trafił już na biurko papieża.

Stulecia antyjudaizmu

„Zdaję sobie sprawę, że mamy za sobą dziewiętnaście wieków chrześcijańskiego antyjudaizmu i że kilka dziesięcioleci dialogu jest wobec nich niczym” – napisał papież we wstępie do książki „Biblia Przyjaźni. Fragmenty Tory/Pięcioksięgu komentowane przez żydów i chrześcijan”, która ukazała się we Włoszech nakładem Edycji św. Pawła. Oprócz papieża wstęp do książki napisał także przyjaciel Franciszka, rabin Abraham Skórka.

Osoby LGBT w ­Kościele

­Arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols po raz drugi przewodniczył mszy dla katolików LGBT i ich rodzin w kościele Niepokalanego Poczęcia w Farm Street w Mayfair. W homilii prymas Anglii i Walii odniósł się do tożsamości, którą wszyscy chrześcijanie niosą poprzez chrzest i która przekracza dowolną orientację. Po mszy hierarcha podziękował społeczności katolików LGBT za to, że są ważnym znakiem otwartości we wspólnocie Kościoła. Za zgodą kard. Nicholsa parafia w Mayfair prowadzi duszpasterstwo dla osób LGBT.

Kara za księżowski hejt

„Środki karne przewidziane prawem kościelnym” nałożył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński na ks. Jacka Dunina-Borkowskiego za internetowy wpis: „Adamowicz jest znany przez swoje draństwa. Nie widzę żadnego powodu, żebym się za niego modlił. Czy Jezus modlił się za Heroda?”. To nie pierwszy hejt autorstwa duchownego. Komunikat kurii informuje, że ks. Dunin-Borkowski dwukrotnie otrzymał już upomnienia kanoniczne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]