Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.12.2018
Czyta się kilka minut
3 – 9 grudnia
P

Pierwsza wizyta

Papież pojedzie na Półwysep Arabski. Franciszek od następcy tronu emiratu Abu Zabi, szejka Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana, przyjął zaproszenie do udziału w międzynarodowym spotkaniu międzyreligijnym dotyczącym braterstwa. Ma się ono odbyć 3-5 lutego 2019 r. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odpowiedzialny za miejscowy Kościół bp Paul Hinder poinformował, że 5 lutego Franciszek odprawi mszę w „publicznym miejscu” w Abu Zabi. W kraju tym mieszka kilkaset tysięcy katolików.

Nowa instytucja

„Będzie mocno stąpać po ziemi, badając m.in. problem ubóstwa, duchowego i materialnego, współczesnych rodzin” – tak o zadaniach Międzynarodowego Obserwatorium poświęconego Rodzinie, nowej inicjatywie Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II, mówi jego kanclerz abp Vincenzo Paglia.

Historyczna decyzja

Najprawdopodobniej w przyszłym roku Kościół greckokatolicki w Polsce przejdzie z kalendarza juliańskiego na kalendarz gregoriański. To będzie historyczna decyzja – uważa abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Zwierzchnik polskich grekokatolików tłumaczy, że w używanym do tej pory kalendarzu juliańskim np. daty świąt Bożego Narodzenia nie pokrywają się z dniami wolnymi od pracy w Polsce. To uciążliwe dla wiernych, którzy muszą brać wtedy urlopy. Decyzja ma zapaść na przyszłorocznym soborze metropolitalnym.

Najwyższa cena

Za 2,9 mln dolarów został sprzedany list Alberta Einsteina napisany w 1954 r. do niemieckiego filozofa Erica Gutkinda, a traktujący o Bogu. To najwyższa cena z dotychczas licytowanych rękopisów słynnego fizyka. „Słowo Bóg jest dla mnie niczym innym jak tylko słowem i wytworem ludzkich słabości, a Biblia zbiorem czcigodnych, ale dość dziecinnych legend” – pisze w nim Einstein. List został sprzedany za cenę dwukrotnie wyższą, niż przewidywano. „Myślę, że jest to wyraz przeprosin wobec Boga” – zażartował licytator.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]