Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

01.10.2018
Czyta się kilka minut
24 – 30 września
W

Wyjątkowa decyzja papieża

Franciszek nieoczekiwanie wydalił ze stanu duchownego ks. Fernanda Karadimę. „Ojciec Święty podjął tę niezwykłą decyzję w sumieniu i dla dobra Kościoła” – czytamy w oświadczeniu watykańskiego Biura Prasowego z 28 września. Karadima był wpływowym chilijskim duchownym – wychowawcą wielu księży i kilku biskupów. Wykorzystując swoją pozycję molestował chłopców – jego ofiary przez wiele lat bezskutecznie domagały się sprawiedliwości. Karadima został osądzony przez Watykan w 2011 r. i skazany na życie w modlitwie i odosobnieniu. Papież zaostrzając karę (sekularyzacja jest najwyższą karą kościelną stosowaną wobec duchownych), powołał się na swoją „najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę” (kanon 331 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Odszedł autor bestsellerów

W Lugano w Szwajcarii zmarł ks. Alessandro Pronzato – autor 135 książek poświęconych tematyce religijnej, zwłaszcza Biblii. Jego największy bestseller – „Niewygodne Ewangelie” – został przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na polski. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. i był kapłanem diecezji Casale Monferrato we włoskim Piemoncie. Paweł VI po przeczytaniu kilku jego książek zachęcał go do kontynuowania „błyskotliwego i przenikliwego stylu”, choć zdaniem niektórych – zbyt bezceremonialnego.

Wyciekły listy ­Benedykta

W dwóch prywatnych listach skierowanych do kard. Waltera Brandmüllera papież emeryt broni swojej decyzji o abdykacji. Amerykański konserwatywny hierarcha skrytykował Benedykta XVI na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w 2017 r. Emerytowany papież odpowiedział zdecydowanie, pisząc, że jeśli Brandmüller „zna jakieś lepsze rozwiązanie”, które Benedykt XVI mógł podjąć, to „prosi o poinformowanie” go o nim. Wspomina także o dezawuowaniu papiestwa. Komentatorzy uważają, że przeciek opublikowany przez niemiecki tabloid „Bild” wymierzony jest przede wszystkim w papieża Franciszka.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]