Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.07.2018
Czyta się kilka minut
16 – 22 lipca
K

Kryzys

Jak co roku o tej porze branżowe media komentują trwający od lat „spadek liczby powołań” do seminariów diecezjalnych. „Liczby są zatrważające” – czytamy na portalu Deon.pl, a „Gazeta Krakowska” poinformowała nawet, że „kryzys dotarł na południe”, bo do seminarium tarnowskiego, dotychczas najliczniejszego, zgłosiło się w pierwszym naborze tylko dziesięciu mężczyzn. Czekamy jeszcze na nabór drugi (we wrześniu) oraz kluczowe w tym przypadku statystyki powołań do zgromadzeń zakonnych.

Sukces

Szacuje się, że w całym 2018 r. na Jasną Górę dotrze ponad 4 mln pielgrzymów. Nie tylko pieszych, ze wszystkich diecezji, które ruszą w tym tygodniu, ale także – czytamy na stronie jasnagora.com – w pielgrzymkach rowerowych, biegowych, konnych, na rolkach, motocyklistów, wodociągowców, bankowców, leśników, energetyków.

Rekord

Brazylijscy czciciele Matki Bożej Patronki Żeglarzy trafili do Księgi Rekordów Guinnessa. Z okazji odpustu w sanktuarium Navegantes przygotowali oni płaszcz dla figury Maryi o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. Przy oficjalnym mierzeniu szaty byli obecni topografowie, inżynierzy, policjanci, fotografowie. Szata została ostatecznie pocięta na 16 kawałków, które rozdano uczestnikom procesji.

LICZBA TYGODNIA

32 910 865 osób w Polsce należy do Kościoła rzymskokatolickiego – podał Główny Urząd Statystyczny. Parafii w Polsce jest 10 263, a duchownych 30 807. Rocznik informuje także, że w Polsce jest 118 774 świadków Jehowy, 773 członków Muzułmańskiego Związku Religijnego, 1698 mormonów i 2008 buddystów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]