Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.04.2018
Czyta się kilka minut
17–23 kwietnia
MASSIMO PERCOSSI / EPA / PAP
Ś

ŚWIATOWE ŚWIĘCENIA

41-letni Renato Tarantelli Baccari, były adwokat, jest najstarszym, wyświęconym przez Franciszka 22 kwietnia, księdzem diecezji rzymskiej. Razem z nim papież wyświęcił także jego kolegów z roku: 27-letni Thierry pochodzi z Madagaskaru, 37-letni Juraj z Chorwacji, jego rówieśnicy Phaolo z Wietnamu i Thein z Mjanmy. Oprócz nich księżmi zostali także 36-letni Kolumbijczyk Fabio i 28-letni Moises z Salwadoru. Czterej pozostali nowi księża diecezji rzymskiej pochodzą z Włoch.

KOBIETY W WATYKANIE

Franciszek mianował pięcioro nowych konsultorów Kongregacji Nauki Wiary i w tym gronie po raz pierwszy znalazły się kobiety: dwie Włoszki – prawniczka dr Linda Ghisonii, teolog fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana – oraz Belgijka Laetitia Calmeyn. Pozostali dwaj nowi konsultorzy to księża z Włoch i Hiszpanii.

MORDERSTWA W MEKSYKU

33-letni ks. Juan Miguel Contreras Garcia został zamordowany przez nieznanych sprawców w zakrystii kościoła św. Ojca Pio w Tlajomulco de Zúñiga w stanie Jalisco. Dwa dni wcześniej również w Meksyku zamordowano ks. Rubéna Alcántarę Diaza. Wszystko wskazuje na to, że księża stali się ofiarami przestępców związanych z handlem narkotykami.

MEDALE DLA KSIĘŻY

Prymas Wojciech Polak oraz m.in. Tomasz Dostatni OP zostali wyróżnieni medalami honorowymi „Powstanie w Getcie Warszawskim” za „walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu”. Medal przyznaje Stowarzyszenie Żydów Kombatantów II Wojny Światowej.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]