Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.04.2018
Czyta się kilka minut
17–23 kwietnia
MASSIMO PERCOSSI / EPA / PAP
Ś

ŚWIATOWE ŚWIĘCENIA

41-letni Renato Tarantelli Baccari, były adwokat, jest najstarszym, wyświęconym przez Franciszka 22 kwietnia, księdzem diecezji rzymskiej. Razem z nim papież wyświęcił także jego kolegów z roku: 27-letni Thierry pochodzi z Madagaskaru, 37-letni Juraj z Chorwacji, jego rówieśnicy Phaolo z Wietnamu i Thein z Mjanmy. Oprócz nich księżmi zostali także 36-letni Kolumbijczyk Fabio i 28-letni Moises z Salwadoru. Czterej pozostali nowi księża diecezji rzymskiej pochodzą z Włoch.

KOBIETY W WATYKANIE

Franciszek mianował pięcioro nowych konsultorów Kongregacji Nauki Wiary i w tym gronie po raz pierwszy znalazły się kobiety: dwie Włoszki – prawniczka dr Linda Ghisonii, teolog fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana – oraz Belgijka Laetitia Calmeyn. Pozostali dwaj nowi konsultorzy to księża z Włoch i Hiszpanii.

MORDERSTWA W MEKSYKU

33-letni ks. Juan Miguel Contreras Garcia został zamordowany przez nieznanych sprawców w zakrystii kościoła św. Ojca Pio w Tlajomulco de Zúñiga w stanie Jalisco. Dwa dni wcześniej również w Meksyku zamordowano ks. Rubéna Alcántarę Diaza. Wszystko wskazuje na to, że księża stali się ofiarami przestępców związanych z handlem narkotykami.

MEDALE DLA KSIĘŻY

Prymas Wojciech Polak oraz m.in. Tomasz Dostatni OP zostali wyróżnieni medalami honorowymi „Powstanie w Getcie Warszawskim” za „walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu”. Medal przyznaje Stowarzyszenie Żydów Kombatantów II Wojny Światowej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]