Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.04.2018
Czyta się kilka minut
9 – 15 kwietnia
O

O nacjonalizmie: Prymas…

„To jest nasz, jako Kościoła, grzech zaniedbania. Nie mamy ludzi, którzy byliby gotowi iść, stanąć przed nacjonalistami i odważnie zmierzyć się z wyzwaniem. Nie tak, jak niektórzy ich obecni duszpasterze, którzy często – muszę to powiedzieć szczerze, z wielkim bólem – tylko przyklaskują herezji” – mówi abp Wojciech Polak w opublikowanym niedawno wywiadzie rzece „Kościół katoludzki”.

…polscy biskupi

...„Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami” – napisali biskupi w liście do Polonii.

...i ks. Kneblewski

„Nie należy mówić o skrajnym nacjonalizmie tak samo, jak dziwnie byłoby mówić o skrajnej miłości. (...) Miłość może być czysta (...) i tak samo możemy mówić o czystym nacjonalizmie” – mówił na Jasnej Górze ks. Roman Kneblewski podczas 5. Pielgrzymki Młodzieży Narodowej.

Watykan przeciwko „robotom zabójcom”

Każde użycie broni mogącej zadać śmierć człowiekowi wymaga rozeznania i nie może być powierzone maszynie, która nie potrafi podejmować decyzji o charakterze moralnym – przestrzegał abp Ivan Jurković. Stały obserwator Watykanu przy ONZ uczestniczył w Genewie w konsultacjach na temat automatycznych systemów uzbrojenia. „Roboty zabójcy” – w odróżnieniu od zdalnie sterowanych dronów – podejmują decyzje samodzielnie na podstawie zadanych im algorytmów.

Beatyfikacja mnichów z Tibhirine

Rząd Algierii wyraził zgodę na przeprowadzenie w Oranie beatyfikacji męczenników z Tibhirine. Siedmiu trapistów w marcu 1996 r. zostało porwanych i zamordowanych najprawdopodobniej przez islamskich ekstremistów. Zostaną oni beatyfikowani razem z 12 innymi zakonnikami i zakonnicami, zamordowanymi w Algierii w latach 1994-96, w tym z ówczesnym biskupem Oranu, dominikaninem Pierre’em Claverie’em.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]