Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

08.01.2018
Czyta się kilka minut
2–8 stycznia
S

Spis przestępców bez księży

„Nie ma żadnego spisku PiS i Kościoła” – powiedział portalowi wp.pl o. Adam Żak, komentując reakcję Fundacji Nie Lękajcie Się, która zaalarmowała media, że w opublikowanym przez władze 1 stycznia „rejestrze pedofilów” nie ma żadnego księdza. Koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży zwrócił uwagę, że rejestr zgodnie z ustawą zawiera nazwiska recydywistów, a żaden ze skazanych dotychczas księży nie był recydywistą.

Powolna sekularyzacja

W 2016 r. w niedzielnej mszy uczestniczyło średnio 36,7 proc. katolików, a do komunii przystąpiło 16 proc. W stosunku do 2015 r. wskaźniki te spadły odpowiednio o 3,1 oraz o 1 pkt. procentowy – wynika z najnowszego badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. „Proces sekularyzacji jest wolniejszy niż był w Hiszpanii czy w Irlandii, ale dociera do naszego kraju” – skomentowała badania dyrektor CBOS, prof. Mirosława Grabowska.

Watykańska aplikacja dla księży

Kongregacja ds. Duchowieństwa we współpracy z Sekretariatem ds. Komunikacji uruchomiła #ClerusApp – bezpłatną aplikację na smartfona, która ma pomóc księżom w przygotowaniu homilii. Co czwartek pojawiać się ma na niej komentarz do niedzielnych czytań oraz sugestie i tematy pomocne w tworzeniu homilii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]