Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.06.2017
Czyta się kilka minut
K

Kardynał pisze do papieża

„Jak bolesne jest zobaczyć, że to, co jest grzechem w Polsce, jest dobre w Niemczech, że to, co jest zakazane w Filadelfii, jest dozwolone na Malcie” – napisał kard. Carlo Caffarra do Franciszka, prosząc, by papież jasno powiedział, czy adhortacja „Amoris laetitia” rzeczywiście dopuszcza do komunii osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach – tak jak interpretują ją episkopaty w Niemczech i na Malcie. List – upubliczniony po dwóch miesiącach od przekazania papieżowi – jest kolejną próbą blokowania nowego otwarcia doktrynalnego przez konserwatywnych kardynałów.

Pomysł na grupy parafialne

Pilotażowy projekt ewan- gelizacyjny newpastoral.net został dobrze przyjęty w parafiach Dąbrowy Tarnowskiej i szybko się rozprzestrzenia w Polsce, ale także na Litwie, Łotwie, Ukrainie, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, a nawet Kazachstanie. Korzystając z krótkich filmów, w których wypowiadają się m.in. Jan Mela, s. Małgorzata Chmielewska czy o. Adam Szustak, zestawów pytań, modlitw i fragmentów Pisma Świętego, można inicjować spotkania i dyskusje w sąsiedzkich grupach parafialnych. Twórcą platformy newpastoral.net jest tarnowski ksiądz Bogusław Brzyś.

Najmłodszy biskup

We Lwowie odbyły się święcenia biskupie Polaka o. Edwarda Kawy. 39-letni franciszkanin został lwowskim biskupem pomocniczym i jest obecnie najmłodszym biskupem na świecie.

Zmarł obrońca imigrantów

W wieku 88 lat zmarł emerytowany arcybiskup San Francisco John R. Quinn – zagorzały obrońca imigrantów i autor jednej z najbardziej wnikliwych prac na temat reformy Kościoła. Książka „Reforma papiestwa: wymagające wezwanie do jedności chrześcijan” ukazała się w 1999 r. i – jak pisali recenzenci – została raczej chłodno przyjęta przez Watykan. Quinn był nietypowym hierarchą – w trakcie urzędowania poprosił papieża o kilkumiesięczny urlop naukowy, a po 30 latach biskupiej posługi, w wieku zaledwie 66 lat uznał, że powinien udać się na wcześniej- szą emeryturę.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]