Reklama

Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza

Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Racławice 54, Przeginia (powiat krakowski)
J. NOWOSTAWSKA-GYALÓKAY, MIK 2017
R

Racławice koło Olkusza, położone w malowniczej Dolinie Racławki, to wieś interesująca nie tyle z powodów historycznych, co geograficznych. W okresie zaborów terytorialnie wieś należała do Kongresówki, choć graniczyła z Galicją. Życie codzienne na styku zaborów nie należało do najłatwiejszych. Cichym świadkiem tego „zwykłego życia” był zbudowany w początkach XVI wieku drewniany kościół pw. Narodzenia NMP. Dziś jego zgrabna sylwetka, posadowiona na zboczu porośniętym dostojnymi drzewami, wygląda sielsko. Jednak jeśli dobrze poszukać, można znaleźć tu historie o przewróconym słupie granicznym, o przemarszu w sierpniu 1914 r. legionistów czy o ukrywaniu kościelnych dzwonów przed wojskiem austriackim. Historie o trudnym odzyskiwaniu upragnionej wolności we wsi, jakich w Małopolsce wiele.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]