Reklama

Kościół musi przypominać o solidarności

Kościół musi przypominać o solidarności

03.09.2018
Czyta się kilka minut
GRZEGORZ MEHRING / ARCHIWUM ECS

„Pojęcie solidarności jest kluczowe dla całej katolickiej nauki społecznej, to podstawowa zasada Kościoła” – powiedział kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego Episkopatu, podczas wystąpienia w Europejskim Centrum Solidarności w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Przywołując myśl ks. Tischnera przypominał, że z „innym” nie rozmawia się „dopiero wtedy, gdy stanie się taki sam. Etyka dialogu to podstawowy warunek dla etyki solidarności”. Wskazywał na zagrożenia dla jedności wynikające z nadmiernego rozwarstwienia społeczeństwa; podkreślił, że wie o podziałach Polski na wschodnią i zachodnią, miejską i prowincjonalną. „Kościół ma wielkie zadanie w świecie, który rozpada się na kawałki, w którym rośnie nienawiść” – zauważył kardynał – dlatego staje „po stronie wolności, ludzi, rodziny. Na pewno nie po stronie skrajnego nacjonalizmu”.

W kolejnym numerze „TP” opublikujemy rozmowę z kard. Marxem m.in. o moralnej konieczności przyjmowania uchodźców. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]