Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół musi przypominać o solidarności

Kościół musi przypominać o solidarności

03.09.2018
Czyta się kilka minut
GRZEGORZ MEHRING / ARCHIWUM ECS

„Pojęcie solidarności jest kluczowe dla całej katolickiej nauki społecznej, to podstawowa zasada Kościoła” – powiedział kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego Episkopatu, podczas wystąpienia w Europejskim Centrum Solidarności w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Przywołując myśl ks. Tischnera przypominał, że z „innym” nie rozmawia się „dopiero wtedy, gdy stanie się taki sam. Etyka dialogu to podstawowy warunek dla etyki solidarności”. Wskazywał na zagrożenia dla jedności wynikające z nadmiernego rozwarstwienia społeczeństwa; podkreślił, że wie o podziałach Polski na wschodnią i zachodnią, miejską i prowincjonalną. „Kościół ma wielkie zadanie w świecie, który rozpada się na kawałki, w którym rośnie nienawiść” – zauważył kardynał – dlatego staje „po stronie wolności, ludzi, rodziny. Na pewno nie po stronie skrajnego nacjonalizmu”.

W kolejnym numerze „TP” opublikujemy rozmowę z kard. Marxem m.in. o moralnej konieczności przyjmowania uchodźców. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]