Reklama

Kobiety częściej miały nogi

Kobiety częściej miały nogi

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Marian Pilot, pisarz: Śmierć starego człowieka smuciła, ale i przynosiła ulgę rodzinie. Jedna gęba mniej do karmienia. Córka bez serca potrafiła zagłodzić ojca i matkę. Litość po wojnie była rzadkim towarem, nie mówiąc o miłości.
Fot. Krzysztof Dubiel
A

ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI: Przepraszam, muszę o to zapytać po lekturze Pana ostatniej książki: czy boi się Pan śmierci?

MARIAN PILOT: Nie. To zresztą rodzinne. Mój ojciec żył długo.

Czyli ile?
88 lat. Doprowadzał lekarzy do furii, dowodząc, że ma zbyt mocne serce. Stale powtarzał: śmierci się nie boję, Pana Boga się nie boję, ale umierania bardzo. I wiedział, co mówi.

Pańskie serce też jest mocne?
Tak, ale ja bardziej niż śmierci i umierania lękam się dziś dzikości życia.

Dzikości?
Wznoszącej się gwałtownie, z dnia na dzień dosłownie fali powszechnego zdziczenia. W życiu codziennym, w obyczajach, w języku, we wszystkim, wszystkim, nie mówiąc już o polityce we wszelkich jej przejawach. Dotyka mnie nieszczęście ludzi długowiecznych. Faszyzmu zaznałem na własnej...

14999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]