Kobieta wierna

Siostra Leonella Sgorbati

Chwilami zachowywała się tak, jakby przeczuwała, że gdzieś w Somalii jest przeznaczona dla niej kula. Ale nie opuściła ludzi, za których odpowiadała: pacjentów ze szpitala dziecięcego w Mogadiszu i uczniów szkoły pielęgniarskiej, którą założyła. Siostra Leonella Sgorbati, Włoszka ze Zgromadzenia Misjonarek Maryi Pocieszycielki, "była z natury pogodna i starała się iść przez życie z humorem, nawet jeśli często nie było to łatwe". Tak o Leonelli mówi dziś w rozmowie z reporterem "FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG" (numer z 22 września) s. Josephine, przełożona zgromadzenia na obszar Afryki Wschodniej, zaprzyjaźniona z zabitą od 30 lat.

S. Leonellę zabili - wszystko na to wskazuje - muzułmanie mszczący się za papieską krytykę przemocy w islamie. Wiadomo, że dzień przed morderstwem jeden z muzułmańskich kaznodziejów w Mogadiszu powiedział, iż jeśli ktoś krytykuje Mahometa, to obowiązkiem znajdującego się w pobliżu muzułmanina jest zabicie "bluźniercy".

Somalia, gdzie islam jest religią państwową (muzułmanie to 99,8 proc. społeczeństwa, chrześcijan jest 0,1 proc.), należy do najbiedniejszych krajów globu. Od kiedy 15 lat temu lokalni warlords obalili dyktatora Siada Barre, w kraju panuje anarchia, rząd nie kontroluje nawet stolicy, a realną siłą jest Unia Sądów Islamskich, podobna do afgańskich talibów. Nigdzie na świecie dzieci nie mają tak niewielkich szans na osiągnięcie dorosłości: w Somalii brakuje nie tylko leków, ale także czystej wody; po wybuchu wojny domowej większość lekarzy wyemigrowała i w stolicy nie ma ani jednego państwowego szpitala.

S. Sgorbati pracowała w Afryce od 36 lat, zajmując się dziećmi oraz kształceniem miejscowych pielęgniarek i położnych. Ze zdjęcia spogląda korpulentna, uśmiechnięta kobieta. Urodziła się w 1940 r.; w wieku 23 lat wstąpiła do zakonu. W Afryce zakładała kolejne szpitale dziecięce i szkoły dla przyszłych pielęgniarek. Afrykanie darzyli ją szacunkiem; nadali jej imię, które w tłumaczeniu znaczy: "Wierna Kobieta".

Do Somalii przyjechała w 2001 r., by także tu założyć szkołę dla pielęgniarek. Była świadoma zagrożenia: tzw. wioska dziecięca (ośrodek opiekuńczy) i przynależny do niej szpital dla kobiet i dzieci, gdzie Leonella i trzy jej towarzyszki pracowały również jako pielęgniarki, od lat są pilnie chronione. Nawet na ulicę siostry wychodziły tylko z ochroniarzami. Mimo to w 2001 r. jedna z sióstr została uprowadzona, a w 2005 r. inna przeżyła zamach bombowy.

W ostatnich latach s. Leonella miała kłopoty ze zdrowiem. Przytyła, cierpiała na bóle nóg, ale Somalii opuścić nie chciała. W niedzielę 17 września szła do pracy, gdy padły strzały. Podobno wyglądało to jak egzekucja. Towarzyszący jej młody Somalijczyk, zatrudniony w szpitalu do ochrony, zginął na miejscu. Ona dostała siedem kul. Żyła, gdy zaniesiono ją do szpitala - tego, w którym pracowała. Świadkowie mówią, że ostatnie jej słowa brzmiały: "Perdono, perdono, perdono" (przebaczam). "Oto najbardziej autentyczne chrześcijańskie świadectwo, pokojowy znak, któremu sprzeciwiać się będą, obrazujące zwycięstwo miłości nad nienawiścią i złem" - pożegnał s. Leonellę podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI.

WP

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2006