Reklama

KLIMAT – gra o wysoką stawkę

KLIMAT – gra o wysoką stawkę

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) są zgodni: nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne faktycznie zachodzą.
M

Można stwierdzić z 95-procentową pewnością, że są one związane z działalnością człowieka, w tym ze spalaniem paliw kopalnych. Co więcej, jeśli nie zmienimy sposobu, w jaki żyjemy, grozi nam podniesienie się średnich temperatur na świecie aż o 4°C – i to jeszcze w tym wieku. Konsekwencje takiej zmiany byłyby dramatyczne dla całej ludzkości. Już dziś najbiedniejsze społeczeństwa na świecie boleśnie odczuwają konsekwencje zmian klimatycznych. Uciążliwe i długotrwałe susze, gwałtowne burze i ulewy prowadzą do pogorszenia się jakości życia w najuboższych rejonach na Ziemi. Zmiany klimatu nie omijają również Europy. Przykładowo, w Grecji i Słowenii zmniejszają się plony zbóż i wzrasta zagrożenie pożarami, w Polsce i Czechach zwiększa się ryzyko gwałtownych powodzi i podtopień. Podnoszący się poziom oceanów zagraża nisko położonym krajom i miastom portowym.

Za tydzień część II cyklu Katolickie nauczanie i sprawiedliwość klimatyczna, a także homilia kard. Kazimierza Nycza wygłoszona podczas negocjacji klimatycznych w listopadzie 2013 r. w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.
Zobacz także: www.cidse.org

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]