Reklama

Każdy może zachorować

Każdy może zachorować

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Nasz lęk przed chorobą psychiczną jest w rzeczywistości lękiem przed „Innym” – obecnym w nas samych. Zamyka nas w sobie obawa, że zostaniemy odrzuceni w ten sam sposób, w jaki sami odrzucamy słabszych od nas.
Rys. Zygmunt Januszewski
J

Jeden z najwybitniejszych polskich psychoterapeutów Jerzy Pawlik pisał dziesięć lat temu: „świat człowieka chorego może być dostępny i zrozumiany. Tym łatwiej zrozumiany, im bardziej wyzbędziemy się lęku przed własną psychiką i uznamy, że jako ludzie – zdrowi i chorzy – tak bardzo nie różnimy się od siebie. Można powiedzieć, że każdy z nas nosi w sobie chorobę psychiczną. Każdy ma bowiem swoje wrażliwe miejsca, ukształtowane przez wychowanie i rozmaite doświadczenia życiowe. Niektórzy z nas w szczególnie bolesny i traumatyczny sposób doświadczyli braku opieki i poczucia bezpieczeństwa. Inni przeżyli utratę bliskiej i ukochanej osoby bądź doznawali niszczącego poczucia mniejszej wartości wobec rówieśników i nigdy nie doczekali się słów uznania. To są nasze zranienia, które nosimy w sobie, nie do końca wygojone i »naprawione«. Jeśli nowe dramatyczne doświadczenia życiowe uderzą w te...

5393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]