Reklama

Każdy może zachorować

Każdy może zachorować

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Nasz lęk przed chorobą psychiczną jest w rzeczywistości lękiem przed „Innym” – obecnym w nas samych. Zamyka nas w sobie obawa, że zostaniemy odrzuceni w ten sam sposób, w jaki sami odrzucamy słabszych od nas.
Rys. Zygmunt Januszewski
J

Jeden z najwybitniejszych polskich psychoterapeutów Jerzy Pawlik pisał dziesięć lat temu: „świat człowieka chorego może być dostępny i zrozumiany. Tym łatwiej zrozumiany, im bardziej wyzbędziemy się lęku przed własną psychiką i uznamy, że jako ludzie – zdrowi i chorzy – tak bardzo nie różnimy się od siebie. Można powiedzieć, że każdy z nas nosi w sobie chorobę psychiczną. Każdy ma bowiem swoje wrażliwe miejsca, ukształtowane przez wychowanie i rozmaite doświadczenia życiowe. Niektórzy z nas w szczególnie bolesny i traumatyczny sposób doświadczyli braku opieki i poczucia bezpieczeństwa. Inni przeżyli utratę bliskiej i ukochanej osoby bądź doznawali niszczącego poczucia mniejszej wartości wobec rówieśników i nigdy nie doczekali się słów uznania. To są nasze zranienia, które nosimy w sobie, nie do końca wygojone i »naprawione«. Jeśli nowe dramatyczne doświadczenia życiowe uderzą w te...

5393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]