Reklama

Ładowanie...

Kaukaz: Nie drażnić niedźwiedzia

w cyklu STRONA ŚWIATA
15.02.2022
Czyta się kilka minut
Ogłuszająca, trwożna cisza przed burzą, która zaraz może przetoczyć się nad Ukrainą. Tak najlepiej opisać atmosferę, która panuje w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji.
Wiec solidarności przed ukraińską ambasadą w Tbilisi, 23 stycznia 2022 r. / fot. AP/Associated Press/East News
Z

Za najbardziej zaskakującą ciszę uznaje się tę, jaka panuje w Tbilisi. Latem 2008 roku to Gruzja, jako pierwsza z byłych krajów ZSRR, została najechana przez Rosję. Straciła dwie zbuntowane od lat prowincje: Południową Osetię i Abchazję, które ogłosiły niepodległość, a Kreml tę niepodległość uznał.

Przegrana wojna pozbawiła urzędu prezydenta Micheila Saakaszwilego. Kiedy sięgał po władzę, jesienią 2003 roku podczas Rewolucji Róż, cieszył się powszechnym poparciem i niemalże kultem ludowego bohatera, który obiecywał wyprowadzić Gruzję ze Wschodu na Zachód. Pięć lat później tłumy na ulicach Tbilisi żądały jego ustąpienia. Zarzucano mu, że władza uderzyła mu do głowy, stracił rozeznanie i dał się sprowokować Rosji do granicznej wojny w Południowej Osetii. Kreml wykorzystał wtedy sąsiedzki konflikt Gruzinów z Osetyjczykami jako usprawiedliwienie, by najechać Gruzję i odebrać jej...

11343

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]