Reklama

Katolicki masochizm

Katolicki masochizm

15.05.2007
Czyta się kilka minut
O. Jan Paweł, benedyktyn z Tyńca, którego cytuje Maciej Müller w artykule "Modlitwy złożone z milczenia" ("TP" nr 16/07), musiał rzeczywiście, będąc dziecięciem, doznać mocnego szoku w zetknięciu z powszechnie znaną, jak by się wydawało, pieśnią "Serdeczna Matko", skoro jej słowa: "Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, szczęśliwy, kto się do Matki uciecze" (budzące wprawdzie teologiczne zastrzeżenia, ale przynajmniej logiczne) strawestował w duchu, rzec by można, masochistycznym: "Bóg rozgniewany siecze, szczęśliwy, kto się do Niego uciecze" (kto o zdrowych zmysłach będzie się uciekał do "siekącego"?). Autor jak autor, ale gdzie był redaktor katolickiego czasopisma?
J

JULIUSZ ZYCHOWICZ (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]