Reklama

Kanadyjski przystanek

Kanadyjski przystanek

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Spotkałem Jana Karskiego, gdy byłem małym, nawet nie nastoletnim jeszcze chłopcem. Karski był w drodze do prezydenta Franklina D. Roosevelta.
J

Jego zadaniem było poinformować prezydenta USA o tym, o czym wspomniał podczas obiadu z moim ojcem, polskim dyplomatą w Kanadzie, a mianowicie: że wszyscy Żydzi w Polsce ulegają zagładzie.
Nigdy nie zapomnę zupełnego oszołomienia mojego ojca – człowieka, któremu na sercu leżał los Żydów, i który pomagał im uniknąć aresztowania w nazistowskich Niemczech, gdy pracował tam jako dyplomata. Pamiętam, jak ojciec spytał go: „Co masz na myśli, mówiąc, że zabijają wszystkich Żydów?”. Karski odpowiedział: „Że zabijają WSZYSTKICH Żydów, każdego”. A mojemu ojcu wciąż oczywiście trudno było w to uwierzyć. Zapytał: „Jak to wszystkich? Kobiety i dzieci?”, na co Karski odparł: „Tak, dokładnie to próbuję ci powiedzieć”. mogą być zabijani”.
[Fragment wystąpienia z okazji międzynarodowej konferencji o Janie Karskim, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim 8 stycznia br.]

ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI (ur. 1928) jest politologiem, w latach 1977–1981 był doradcą prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

OPR. JSOC

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]