Reklama

Kamień, nożyce, papier, małpy

Kamień, nożyce, papier, małpy

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Zespół badaczy pod kierownictwem Tetsuro ­Matsuzawy z Uniwersytetu w Kioto nauczył szympansy (m.in. Ai i ­Ayumu, słynące z umiejętności numerycznych) zasad gry w kamień, nożyce, papier.
PRIMATE RESEARCH INSTITUTE / KYOTO UNIVERSITY
M

Małpy dobrowolnie siadały przed monitorem, na którym pojawiały się dwie ilustracje szympansich dłoni wykonujących dwa różne gesty (kamień i nożyce, kamień i papier albo nożyce i papier). Zadaniem małpy był wybór wygrywającej opcji, za co w nagrodę otrzymywała kawałek jabłka. Gdy uzyskała 90-procentową skuteczność dla danej pary gestów, wprowadzono kolejną. Szympansy potrzebowały w sumie około 300 prób, by zrozumieć zapętlone zasady tej gry (dany gest wygrywa tylko w starciu z jednym z pozostałych) – odsetek ich poprawnych odpowiedzi przy losowych parach gestów był wówczas podobny do tego, jaki uzyskały dzieci w wieku około 4 lat.

Szympansy z Kioto nie zaczęły jeszcze grać w kamień, nożyce, papier spontanicznie między sobą. Kto wie, może jednak za rok przeczytamy o tym w ­„Nature”? ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]