Reklama

Kamień, nożyce, papier, małpy

Kamień, nożyce, papier, małpy

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Zespół badaczy pod kierownictwem Tetsuro ­Matsuzawy z Uniwersytetu w Kioto nauczył szympansy (m.in. Ai i ­Ayumu, słynące z umiejętności numerycznych) zasad gry w kamień, nożyce, papier.
PRIMATE RESEARCH INSTITUTE / KYOTO UNIVERSITY
M

Małpy dobrowolnie siadały przed monitorem, na którym pojawiały się dwie ilustracje szympansich dłoni wykonujących dwa różne gesty (kamień i nożyce, kamień i papier albo nożyce i papier). Zadaniem małpy był wybór wygrywającej opcji, za co w nagrodę otrzymywała kawałek jabłka. Gdy uzyskała 90-procentową skuteczność dla danej pary gestów, wprowadzono kolejną. Szympansy potrzebowały w sumie około 300 prób, by zrozumieć zapętlone zasady tej gry (dany gest wygrywa tylko w starciu z jednym z pozostałych) – odsetek ich poprawnych odpowiedzi przy losowych parach gestów był wówczas podobny do tego, jaki uzyskały dzieci w wieku około 4 lat.

Szympansy z Kioto nie zaczęły jeszcze grać w kamień, nożyce, papier spontanicznie między sobą. Kto wie, może jednak za rok przeczytamy o tym w ­„Nature”? ©(P)

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]