Reklama

Ładowanie...

Język obcy

Język obcy

– Ursynów City
07.09.2020
Czyta się kilka minut

„Zrobiliśmy wszystko, żeby za pomocą języka oddzielić ludzi od przyrody” – mówi w wywiadzie Adama Robińskiego przyrodnik Jacek Karczewski. I dalej: „Najpierw mówiliśmy o niej gwarą łowiecką. Potem nałożyliśmy na nią język naukowy. Wreszcie weszła do tego miszmaszu nowomowa (...) i wszędobylski angielski. Bardzo lubię angielski, ale skręca mnie, gdy słyszę, jak ktoś mówi o osobnikach juwenilnych lub ancestorach”.

Mnie to też irytuje, ale niestety walka jest już przegrana. Nawet wieżowce mają w większości angielskie nazwy! W Piasecznie apartamentowiec nazywa się Sand City Tower! Nasze dzisiejsze społeczeństwo ma najwyraźniej kompleksy. Hity i „bycie na topie” jest priorytetem.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]