Reklama

Ładowanie...

Jeszcze o "cichych bohaterach"

Jeszcze o "cichych bohaterach"

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Tekst Joachima Trenknera “Cisi bohaterowie" (“TP" nr 30), tak jak wszystkie jego publikacje, w istotny sposób wzbogaca naszą wiedzę o Niemczech i Niemcach. Pragnę przy okazji dorzucić kilka informacji o Georgu Elserze. Otóż zakradł się błąd w dacie jego śmierci - nie 9 maja, lecz 9 kwietnia 1945 r. Tego dnia do komendanta KL Dachau z berlińskiej centrali Gestapo została wysłana depesza z rozkazem zlikwidowania tego więźnia znajdującego się pod “specjalną ochroną". Przy najbliższym bombardowaniu Monachium przez aliantów miano poinformować prasę, że Elser “padł ofiarą terrorystycznego nalotu". Od listopada 1939 roku do sierpnia 1944 przebywał on w tzw. “Zellenbau" obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Przypomnę, że w lipcu 1943 roku osadzono tam dowódcę AK, gen. Stefana Roweckiego “Grota". Elsera z Sachsenhausen przeniesiono do Dachau. Zamordowano go tego samego dnia, w którym we Flossenburgu wykonano wyrok na pastorze Dietrichu Bonhoefferze, admirale Canarisie i uczestniku “spisku 20 lipca" Hansie Osterze.
T

Tomasz Szarota (Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]