Reklama

Jestem niezależny

Jestem niezależny

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Andrzej Seweryn: PRL był światem, w którym można się było pogubić, można było zwariować... Rozmawiał Łukasz Maciejewski
Ł

Łukasz Maciejewski: Adam Warczewski, grany przez Pana bohater filmu "Różyczka" w reż. Jana Kidawy-Błońskiego, to postać wzorowana m.in. na Pawle Jasienicy. Kim dla Pana był Jasienica?

Andrzej Seweryn: "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", cykl "Rzeczpospolita Obojga Narodów"... - książki Pawła Jasienicy uczyły moje pokolenie polskości w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Adam Warczewski jest jednak również naiwny, nierozważny, nieroztropny itd.

Jeżeli usiłuje mnie pan sprowokować do oceny postawy Pawła Jasienicy, uprzedzam, że to się nie uda. Sprowadzanie biografii pisarza wyłącznie do jego późnej, tragicznej miłości jest jałowe. Przecież w "Różyczce" nie chodziło nam o trywializowanie jego życiorysu. Był dla nas jedynie inspiracją. To film na zupełnie inny temat. Miłość Warczewskiego jest...

14415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]