Reklama

Jest taki kraj...

Jest taki kraj...

10.10.2004
Czyta się kilka minut
To opowieść o dwóch krajach, które chcą się znaleźć w Unii Europejskiej. Pierwszy przez ponad 50 lat był oddanym członkiem NATO. Cechuje go prosperująca demokracja, tętniące życiem wolne media i stabilny rząd z imponującym poparciem w parlamencie. Choć większość społeczeństwa jest głęboko religijna, to samo państwo pozostaje rygorystycznie świeckie. Jego gospodarka przeżywa boom. W przeciwieństwie do obecnej Unii jego społeczeństwo jest młode i coraz liczniejsze. Jego największe miasto było kolebką chrześcijańskiej (i europejskiej) cywilizacji. Wszystko wskazywałoby na to, że jest faworytem Unii.
D

Drugi kraj całkowicie się od pierwszego różni: w większości leży w Azji i graniczy z tak kłopotliwymi zakątkami jak Irak, Syria i Iran. Jego gospodarka przez dekady znajdowała się w opłakanym stanie, jego walutę wielokrotnie dewaluowano, wiele jego banków kuleje. Ów kraj jest o wiele uboższy od najbiedniejszego z dziesiątki, która przystąpiła do UE w maju br. Jego historia roi się od przewrotów wojskowych. Dobrze udokumentowane są jego »dokonania« w dziedzinie łamania praw człowieka i torturowania więźniów. Jego mieszkańcy to w większości muzułmanie, a kraj ten szybko może się stać najliczniejszym członkiem UE. W skrócie: Unia nie powinna mieć z nim nic wspólnego". Jak łatwo się domyślić, oba kraje noszą tę samą nazwę: to Turcja. Jej staraniom o wejście do Unii, a szczególnie niesłychanie ambiwalentnej polityce Europy wobec Ankary, specjalny raport poświęca brytyjski...

4447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]