Reklama

Ładowanie...

Jazzowa mapa Polski

Jazzowa mapa Polski

27.04.2003
Czyta się kilka minut
P

Polska stoi przede wszystkim festiwalami jazzowymi: jest ich około czterdziestu, od Warszawy do Sulęczyna na Kaszubach. Ponieważ jazz gwarantuje rozrywkę na wysokim poziomie i nieustannie przyciąga publiczność, festiwalowe inicjatywy (a także warsztaty jazzowe) wspierają najczęściej lokalne samorządy. Wiele dzieje się także w klubach - zarówno w metropoliach, jak i mniejszych miastach Polski. Poniżej podajemy najważniejsze informacje i adresy.

FESTIWALE

Warszawa

JVC Jazz Jamboree odbędzie się po raz 45. w dniach 17-19 października w Sali Kongresowej. Jeden z najstarszych festiwali w Europie nosi od ubiegłego roku logo głównego sponsora. Przez lata występowały tu największe gwiazdy światowego jazzu: Dizzy Gillespie, Duke Elling-ton, Thelonious Monk, Julian „Cannon-ball” Adderley, Charlie Mingus, SarahVaughan, Miles Davis, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Joe Zawinul, Ray Char-les, Ornette Coleman, Diana Krall i Ab-bey Lincoln. Po raz trzeci festiwal będzie organizował Mariusz Adamiak.

www.adamiakjazz.pl

Warsaw Summer Jazz Days - autorski festiwal Mariusza Adamiaka prezentuje amerykańską awangardę i utytułowane nazwiska (m.in. Herbie Hancock, Pat Metheny, Betty Carter, Bobby McFerrin, Pharoah Sanders, John Zorn, Chick Co-rea, Wayne Shorter, Sam Rivers). Dwunasta edycja rozpocznie się w połowie czerwca koncertem grupy King Crimson. Sensacją będzie występ legendarnej formacji Naked City (John Zorn, Bill Fri-sell, Wayne Horvitz, Fred Frith, Joey Baron). Natomiast największą publiczność przyciągną z pewnością Cassandra Wilson i Jan Garbarek.

www.adamiakjazz.pl

Era Jazzu - Edycja Festiwalowa Ery Jazzu Dionizego Piątkowskiego odbywasię w kilku miastach Polski, ale w Warszawie występują zwykle wszyscy zaproszeni artyści. Koncerty odbywają się w marcu w różnych salach koncertowych. W tym roku gwiazdą było trio bandoneoni-sty Dino Saluzziego i kwartet gitarzysty Larry'ego Coryella. W kwietniu z trzema różnymi zespołami wystąpi saksofonista David Murray, a z Jackiem DeJohnette i Garym Peacockiem - słynny pianista Keith Jarrett. Na jesień planowane jest tournee Carli Bley. Oprócz tego Era Jazzu prezentuje w Warszawie i w największych miastach programy specjalne. Wydarzeniem ubiegłego roku był koncert „Penderecki... jazz” oraz jubileusz Joe Zawinula.

www.jazz.pl

Letni Festiwal „Jazz na Starówce” organizuje od dziewięciu lat Agencja „IKA ART Wojciechowscy” i Jazz Club Rynek Staromiejskiego Domu Kultury. Impreza odbywa się w sobotnie wieczory lipca i sierpnia na Rynku Starego Miasta. Największą publiczność - ok. 4 tys. - zgromadził w ub. r. koncert Anny Marii Jo-
pek, występowali także m.in. Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. W programie pojawiają się coraz liczniej światowe gwiazdy, np. Dave Liebman, Bob Malach i Bobby Watson.

www.muzyka.wp.pl/jazznastarowce

Festiwal i Konkurs Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego - „Gu-itar City” odbywa się w kilku warszawskich klubach. W grudniu odbyła się jej

siódma edycja z udziałem m.in. Davida „Fuze” Fiuczynskiego, a wcześniej gościły tu takie sławy jak John Scofield, Mike Stern, John Abercrombie i Hiram Bullock. Organizatorem jest niestrudzony gitarzy-sta-pedagog Grzegorz Gałuszka. Miejscem większości koncertów i konkursu jest Centrum Klubowe Riviera-Remont, a koncert galowy odbywa się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej i jest transmitowany przez radiową Trójkę.

www.guitarcity.prv.pl

Jazz Forum Festival odbywa się w klubie Tygmont i ma kilka edycji. Czerwcowa była poświęcona weteranom z Jazz Band Ball Orchestra i Ragtime Jazz Band. Hasłem listopadowej było „Gdy wszyscy święci”. Prezentacja młodych talentów, rekomendowanych przez redakcję magazynu „Jazz Forum” pod hasłem „Ci, na których liczymy”, odbywa się we wrześniu. Odkryciem imprezy był m.in. pianista Sławomir Jaskułke.

Międzynarodowy Festiwal Jazz Tradycyjnego „Jazz Piknik” odbył się po raz pierwszy w ubiegłym roku, a powołany został, by wypełnić lukę po przeniesionej do Iławy „Złotej Tarce”. W ostatnią niedzielę sierpnia w amfiteatrze Parku im. Sowińskiego na Woli całe rodziny słuchały m.in. Ewy Bem i zespołu Old Timers. Organizatorem jest Agencja Filharmonia.
Polska - w miarę chronologicznie

Styczeń

Katowice

„Jazz raz po raz” - cykl koncertów z udziałem największych gwiazd światowego jazzu organizuje w Górnośląskim Centrum Kultury agencja ParaDam (Agniesz

ka Kloryga). W styczniu wystąpiło trio organisty Joeya DeFrancesco, w marcu Dave Douglas Septet, a w kwietniu gra trio pianisty Gonzalo Rubalcaby. Dalsze plany to: Branford Marsalis i Jan Garbarek.

www.gck.org.pl, www.teatr-rozrywki.pl

Bielsko Biała

Bielska Zadymka Jazzowa, w której ramach odbywa się kilkanaście imprez z udziałem gwiazd światowego, europejskiego i polskiego jazzu. W piątej edycji imprezy wydarzeniem były koncerty fr an-cuskiego wirtuoza akordeonu Richarda Galliano oraz amerykańskiego saksofoni-sty Chico Freemana. Tradycją i dodatkową atrakcją stały się koncerty w schronisku na górze Szyndzielnia. Organizatorem jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr, a duszą przedsięwzięcia - Jerzy Batycki.

www.sztuka.bielsko.pl

Luty

Toruń

Jazz Od Nowa Festival odbywa się w Studenckim Klubie Pracy Twórczej „Od Nowa”. W tym roku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Piotr Wojtasik, Oleś/Trza-ska/Oleś i Jean-Luc Cappozzo, Zbigniew Namysłowski. www.odnowa.uni.torun.pl

Marzec

Wrocław

International Jazz Festiwal odbywa się

w Pasażu Galerii Dominikańskiej

Kwiecień

Siedlce

Jazz Standards Festival odbędzie się już po raz siedemnasty, w dniach 24-26 kwietnia. Występuje tu cała polska czołówka, a gościnnie również gwiazdy zagraniczne. Organizator - Centrum Kultury i Sztuki.

www.ckis.siedlce.pl
Świdnica

Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe organizuje Świdnicki Ośrodek Kultury. Odbędą się w dn. 24-26 kwietnia po raz dziesiąty.

www.sok.com.pl

Ostrów Wielkopolski

Muzeum Jazz Festiwal organizuje Jerzy Wojciechowski i Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Mińsk Mazowiecki

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Only Favourite Things”.

W ubiegłym roku odbyły się cztery koncerty od kwietnia do czerwca. Zagrali: Jacek Kochan, Alfoster, Wayne Krantz i Jean-Paul Bourelly.

Maj

Szczawnica

Dixieland Bridge in Central Europe proponuje występy w muszli koncertowej koło Palenicy.

Gdynia

Gdyński Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych.

Zgłoszenia przyjmuje Sylwia Marzec w Domu Kultury ul. Łowicka 51, tel. (058) 6680221

Częstochowa
Hot Spring Jazz Festival po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Jazzowe. Częścią imprezy jest konkurs jazzu tradycyjnego „Swingujący Kruk”. Zgłoszenia należy kierować na adres Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 18.

Wrocław

Jazz nad Odrą & Konkurs na Indywidualność Jazzową organizuje po raz 38. Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą”.
 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]