Reklama

Jak nie uprawiać polityki zagranicznej

Jak nie uprawiać polityki zagranicznej

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Trudno utrzymać spójną politykę zagraniczną, jeśli nagle za sprawą sytuacji wewnętrznej w dyskursie kierowanym za granicę lub tylko przez zagranicę słuchanym pojawiają się hasła pozostające w ewidentnej sprzeczności z ustalonymi uprzednio zasadami i wartościami.
P

Politykę zagraniczną, czyli układanie się z innymi państwami i narodami, można prowadzić na wiele sposobów. W dziejach cywilizowanego świata zdołano już prawdopodobnie wyczerpać wszystkie możliwe formuły i warianty. Zmieniały się one w miarę upływu czasu oraz w konsekwencji powstawania coraz to nowego pojmowania wspólnot narodowych, ewolucji definicji potęgi państwa itp. Z tej perspektywy pierwszymi dyplomatami byli zapewne nasi przodkowie posługujący się maczugami, a przynajmniej ta ich część, której powierzono np. negocjowanie dostępu do terenów łowieckich lub pastwisk. Była to dyplomacja szczególnego rodzaju, ale jednak była. Sądzę, że przez bardzo długi okres owe ewoluujące postaci dyplomacji były dosyć jednorodne, albowiem powody dla jej uprawiania były do siebie podobne, np. walka o ziemię, i sprawiały, że nie poszukiwano nowych form, a raczej "chwytów" w ramach...

9086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]