Reklama

Ładowanie...

JAGIELSKI STORY #15 | Co dzieje się w Iranie? Czy uliczne protesty po śmierci Mahsy Amini zmienią Teheran?

JAGIELSKI STORY #15 | Co dzieje się w Iranie? Czy uliczne protesty po śmierci Mahsy Amini zmienią Teheran?

28.09.2022
Czyta się kilka minut
Obyczajowa policja w Iranie 16 września najprawdopodobniej zakatowała młodą dziewczynę, Mahsę Amini, za źle założony hidżab. W kraju rządzonym przez islamskich ajatollahów po raz kolejny wybuchły protesty, na ulicach zginęło już ponad 50 osób. Czy walka o prawa kobiet zmieni historię Iranu? I dlaczego wykształcone, bogate społeczeństwo od 43 lat żyje w państwie pełnym terroru? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story. Gość: Marek Kęskrawiec, autor książki "Czwarty pożar Teheranu"
fot. Grażyna Makara

Posłuchaj

I

IRAN WYCHODZI NA ULICE. W tym odcinku:

  • Młoda dziewczyna, Kurdyjka, zostaje na ulicy zatrzymana za źle założony hidżab. Jak umarła Mahsa Amini?
  • Czy uliczne protesty w Iranie mają szansę zmienić ten kraj? Kto może stanąć na ich czele?
  • Jak skończyły się poprzednie próby odebrania władzy ajatollahom? Dlaczego tak trudno jest zmienić dyktaturę opartą o religię? 
  • Dlaczego wykształcone, bogate społeczeństwo od 43 lat żyje w państwie pełnym terroru?

Nowe odcinki podkastu realizujemy dzięki Waszemu wsparciu. Dołącz do zbiórki na Patronite>>>


Wojciech Jagielski: “Ajatollahowie mówią wprost - to nie są spontaniczne protesty, tylko tzw. ulica i zagranica. Nie wskazują dokładnie, ale podpowiadają, że może winna jest Ameryka, a może Izrael. Być może ta opowieść o Iranie atakowanym ze wszystkich stron jest dla rządzących Iranem ostatnią deską ratunku. Takie hasła biorą się chyba z jakichś populistycznych wypożyczalni. W takiej wypożyczalni zawsze jest taka postać - Wieczny Wróg. Dobrze sobie dwóch albo trzech wypożyczyć i pokazać ich w rządowej telewizji”.

JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
Gość: Marek Kęskrawiec, świadek milionowych protestów w Iranie z 2009 r., autor książki "Czwarty pożar Teheranu"

 

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter