Reklama

Ładowanie...

Iran: bunt wnuczek i wnuków rewolucji islamskiej

Iran: bunt wnuczek i wnuków rewolucji islamskiej

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Obraz roku 2022: Śmierć 22-letniej Mahsy Amini wywołała młodzieżowy bunt.
UGC / AFP / East News
Ś

Śmierć 22-letniej Mahsy Amini, zabitej we wrześniu 2022 r. w Teheranie przez patrol policji obyczajowej, wywołała młodzieżowy bunt przeciwko rządom muzułmańskiego kleru i uczonych w Koranie. Podnieśli go nastolatkowie, wychowani w trwającej od 1979 r. muzułmańskiej republice, która zastąpiła obalonego wtedy w wyniku rewolucji szacha. Żeby zastraszyć protestujących, ajatollahowie zaczęli skazywać aresztowanych na śmierć i publicznie wieszać.

Na zdjęciu: tysiące Irańczyków w 40 dni po jej śmierci uczciło pamięć Mahsy Amini w jej rodzinnym mieście. Saqez, 26 października 2022 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]