Reklama

Inna droga do sekretu

24.03.2009
Czyta się kilka minut
W kwietniu TVP Kultura rozpoczyna imponującą, trwającą do jesieni, retrospektywę twórczości Krystiana Lupy.
F

Filmowych wersji swoich przedstawień nie traktuję jako pełnego ekwiwalentu. Cieszę się, że jest to coś innego, zawsze fascynuje mnie konsekwencja zmiany narzędzia. To oczywiste, że przy tej okazji coś tracimy, aby coś zyskać" - mówi Krystian Lupa o swoich spektaklach telewizyjnych. Istotnie - nawet gdy po prostu przenosi na taśmę zrealizowane na deskach scenicznych przedstawienia, wydobywa z nich, dzięki użyciu czysto filmowych środków, zupełnie inne tematy i nastroje, zmienia rytm i barwy. Inną drogą podąża do sekretu, który skrywa się w tekście.

Otrzymanie przez Lupę Premio Europa - teatralnego Oscara, przyznanego do tej pory kilkunastu najwybitniejszym artystom, takim jak Peter Brook, Robert Wilson czy Heiner Müller - to świetna okazja, żeby przypomnieć sobie drogę artysty, od krytykowanego outsidera po mistrza polskiej sceny, który nie stracił nic z ...

2311

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]