Reklama

Inna droga do sekretu

Inna droga do sekretu

24.03.2009
Czyta się kilka minut
W kwietniu TVP Kultura rozpoczyna imponującą, trwającą do jesieni, retrospektywę twórczości Krystiana Lupy.
F

Filmowych wersji swoich przedstawień nie traktuję jako pełnego ekwiwalentu. Cieszę się, że jest to coś innego, zawsze fascynuje mnie konsekwencja zmiany narzędzia. To oczywiste, że przy tej okazji coś tracimy, aby coś zyskać" - mówi Krystian Lupa o swoich spektaklach telewizyjnych. Istotnie - nawet gdy po prostu przenosi na taśmę zrealizowane na deskach scenicznych przedstawienia, wydobywa z nich, dzięki użyciu czysto filmowych środków, zupełnie inne tematy i nastroje, zmienia rytm i barwy. Inną drogą podąża do sekretu, który skrywa się w tekście.

Otrzymanie przez Lupę Premio Europa - teatralnego Oscara, przyznanego do tej pory kilkunastu najwybitniejszym artystom, takim jak Peter Brook, Robert Wilson czy Heiner Müller - to świetna okazja, żeby przypomnieć sobie drogę artysty, od krytykowanego outsidera po mistrza polskiej sceny, który nie stracił nic z ...

2311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]