Reklama

Imię Angelo zobowiązuje

Imię Angelo zobowiązuje

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Gdyby kierował się własnymi zdolnościami i upodobaniami, zostałby pewnie historykiem Kościoła lub cenionym wykładowcą. Będzie świętym.
Kard. Angelo Giuseppe Roncalli, przyszły papież. Lipiec 1946 r. Fot. Roger Viollet / EAST NEWS
O

Od Soboru Watykańskiego II wiadomo, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości na mocy chrztu. A jednak do tej pory nie udało się obalić w praktyce duszpasterskiej pewnych stereotypów świętości, które sprawiają, że niewielu z nas pali się do tego, aby świętymi rzeczywiście zostać.
Internetowe definicje kanonizacji, które znakomicie wyrażają popularne poglądy i odczucia społeczne, określają ją jako „oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską – lub zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym – świętości danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika”. A zatem świętość miałaby polegać na osiągnięciu moralnej doskonałości – i kropka. Takie są „społeczne oczekiwania” wobec kanonizowanych świętych.
Przetopienie
Z tego właśnie powodu gorszymy się, gdy okazuje...

9091

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]