Reklama

Humanistyka jest osią uniwersytetów

Humanistyka jest osią uniwersytetów

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Nauki humanistyczne są nie do przecenienia, jeżeli chodzi o naszą tożsamość i człowieczeństwo.
C

Chyba zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie o sens naszego życia i o to, co jest w nim naprawdę ważne.
A humanistyka pozwala na formułowanie odpowiedzi na te podstawowe pytania. Badania humanistyczne mają też silne aspekty praktyczne. Umożliwiają zrozumienie skomplikowanych procesów zachodzących w Polsce i na świecie, co może być przydatne naszej gospodarce i dyplomacji. Ułatwiają zrozumienie i współżycie z ludźmi, także z innych kultur, a przede wszystkim czynią nas samych mądrzejszymi i pozwalają widzieć nasz kraj z szerszej perspektywy.
Nikt nas nie zwolni z badania naszej własnej kultury, języka, literatury czy historii oraz propagowania ich w świecie.
Ale to również wspaniałe, że są wśród nas ludzie znający nieprzydatne, wydawałoby się, języki, zgłębiający odległe, a nawet wymarłe kultury, próbujący zrozumieć sens powstałych setki czy tysiące lat temu tekstów czy...

1503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]