Reklama

Ładowanie...

Historia na żywo

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Pięć dni wrocławskich dyskusji o epoce dwóch totalitaryzmów nie wyczerpało ani tematu, ani uczestników, którzy prosili o kolejne edycje festiwalu Anamneses. O następne okazje do wspólnego, międzynarodowego „odpominania” przeszłości.
Młodzież z „Akademii Solidarności” po warsztatach mistrzowskich Timothy’ego Snydera. Kilkunastu studentów z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski uczestniczyło w programie ósmej już edycji „Akademii”, w tym roku włączonej w wydarzenia Festiwalu fot. Grzegorz Kwolek / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
H

Historia jako przedmiot debat naukowych? To temat bardzo niszowy”; „Pięć dni ze »skrwawionymi ziemiami«, czternastoma milionami ofiar, Zagładą i terrorem to nadmierny ciężar dla uczestnika”. Żadne z tych stwierdzeń (ileż podobnych słyszeliśmy przygotowując festiwal!) nie okazało się prawdziwe. Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses” we Wrocławiu (12-16 maja) dobiegł końca. I już słyszymy pytania o następną edycję.

Wrocław okazał się gościnnym miastem z uważną i dociekliwą publicznością, zdolną do wysłuchania, mimo ścisku w auli Ossolineum (którą – bywało – wypełniało jednocześnie przeszło 200 osób), dwuipółgodzinnej konferencji, następnie – po chwili przerwy i łyku świeżego powietrza – kolejnych dyskusji i punktów programu. Potwierdziło się przypuszczenie, że historia I połowy XX w. jest interesująca nie tylko dla pokolenia, które pamięta...

5907

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]