Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Historia na żywo

Historia na żywo

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Pięć dni wrocławskich dyskusji o epoce dwóch totalitaryzmów nie wyczerpało ani tematu, ani uczestników, którzy prosili o kolejne edycje festiwalu Anamneses. O następne okazje do wspólnego, międzynarodowego „odpominania” przeszłości.
Młodzież z „Akademii Solidarności” po warsztatach mistrzowskich Timothy’ego Snydera. Kilkunastu studentów z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski uczestniczyło w programie ósmej już edycji „Akademii”, w tym roku włączonej w wydarzenia Festiwalu fot. Grzegorz Kwolek / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
H

Historia jako przedmiot debat naukowych? To temat bardzo niszowy”; „Pięć dni ze »skrwawionymi ziemiami«, czternastoma milionami ofiar, Zagładą i terrorem to nadmierny ciężar dla uczestnika”. Żadne z tych stwierdzeń (ileż podobnych słyszeliśmy przygotowując festiwal!) nie okazało się prawdziwe. Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses” we Wrocławiu (12-16 maja) dobiegł końca. I już słyszymy pytania o następną edycję.

Wrocław okazał się gościnnym miastem z uważną i dociekliwą publicznością, zdolną do wysłuchania, mimo ścisku w auli Ossolineum (którą – bywało – wypełniało jednocześnie przeszło 200 osób), dwuipółgodzinnej konferencji, następnie – po chwili przerwy i łyku świeżego powietrza – kolejnych dyskusji i punktów programu. Potwierdziło się przypuszczenie, że historia I połowy XX w. jest interesująca nie tylko dla pokolenia, które pamięta...

5907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]