Reklama

Hamlet w Olkuszu

12.01.2011
Czyta się kilka minut
Czy umiemy czytać dramat? Takie pytanie 3 grudnia 2010 r. stawiali sobie olkuscy uczniowie. ,,Lekcja czytania" "Hamleta" Shakespeare’a z wykładowczynią literatury angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Martą Gibińską-Marzec była próbą wyczytania ,,swojego Hamleta" z tekstu angielskiego dramaturga.
K

Kim jest Hamlet? Zastanawiając się nad tajemnicą postawy szekspirowskiego bohatera, Pani profesor podsuwała młodzieży wiele propozycji, zwracając uwagę między innymi na grę słów, którą prowadzi duński książe z Klaudiuszem, i na olbrzymi ładunek komizmu, który Shakespeare wkłada w wypowiedzi Hamleta. Napięcie wprowadzone przez Martę Gibińską-Marzec sprowokowało uczniów do żywiołowej dyskusji. Dyskusji, w której każdy miał rację, ,,bo nie ma prawdziwego Hamleta, bo on żyje tylko na papierze, bo każdy sam musi go stworzyć!".

W spotkaniu wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i zaproszeni uczniowie z IV LO wraz z nauczycielami. Wspaniała atmosfera intelektualnej dysputy okazała się tylko wstępem do kolejnych spotkań i rozmów o twórczości angielskiego poety i dramaturga.

854

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]