Reklama

Hamlet w Olkuszu

Hamlet w Olkuszu

12.01.2011
Czyta się kilka minut
Czy umiemy czytać dramat? Takie pytanie 3 grudnia 2010 r. stawiali sobie olkuscy uczniowie. ,,Lekcja czytania" "Hamleta" Shakespeare’a z wykładowczynią literatury angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Martą Gibińską-Marzec była próbą wyczytania ,,swojego Hamleta" z tekstu angielskiego dramaturga.
K

Kim jest Hamlet? Zastanawiając się nad tajemnicą postawy szekspirowskiego bohatera, Pani profesor podsuwała młodzieży wiele propozycji, zwracając uwagę między innymi na grę słów, którą prowadzi duński książe z Klaudiuszem, i na olbrzymi ładunek komizmu, który Shakespeare wkłada w wypowiedzi Hamleta. Napięcie wprowadzone przez Martę Gibińską-Marzec sprowokowało uczniów do żywiołowej dyskusji. Dyskusji, w której każdy miał rację, ,,bo nie ma prawdziwego Hamleta, bo on żyje tylko na papierze, bo każdy sam musi go stworzyć!".

W spotkaniu wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i zaproszeni uczniowie z IV LO wraz z nauczycielami. Wspaniała atmosfera intelektualnej dysputy okazała się tylko wstępem do kolejnych spotkań i rozmów o twórczości angielskiego poety i dramaturga.

854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]