Reklama

Gościna serca

Gościna serca

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Jubileusz to oczywista okazja do podsumowań. Wzruszająca i skłaniająca do refleksji.
Okładka dodatku: Hospicjum to też życie
T

Tym bardziej, jeśli jest to jubileusz istnienia instytucji o roli i misji szczególnej, jaką jest zapewnienie holistycznej opieki nieuleczalnie chorym dzieciom, dorosłym u kresu życia oraz wsparcia ich bliskich i rodzin osieroconych. Taką opiekę od 35 lat zapewnia Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. To właśnie ks. Dutkiewicz, nie godząc się na pozostawienie chorych, którym medycyna nie umiała już pomóc, zachęcił lekarzy, pielęgniarki i osoby niezwiązane z medycyną, aby wolontaryjnie poszli do domów chorych i towarzyszyli im do końca. Brakowało leków i środków do pielęgnacji, nie było telefonów komórkowych, ale była determinacja i niezgoda na cierpienie i bezradność.

Dziś jest pod wieloma względami łatwiej, ale osób wymagających opieki paliatywno-hospicyjnej i wsparcia jest coraz więcej. Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum, realizuje wiele projektów, których celem jest odpowiedź na te rosnące potrzeby. To Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, w ramach którego każdego roku setki osieroconych dzieci otrzymują wsparcie psychologiczne i socjalne. To kampanie społeczne „Hospicjum to też Życie”, które mówią o sprawach trudnych i wskazują ich rozwiązania. To poradniki na temat opieki czy wsparcia w żałobie, a także bajki terapeutyczne, szkolenia dla potrzebujących pomocy i dla chcących pomagać. To tworzenie wolontariatu na rzecz chorych w domach i w instytucjach opiekuńczych. Zgodnie z dutkiewiczowską „gościną serca”, zgodnie z hospicyjną filozofią całościowego widzenia człowieka cierpiącego. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]